objawy koronawirusa

Liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ciągle rośnie. Ważną kwestią w przypadku każdej osoby, będzie więc dokładna kontrola własnego stanu zdrowia i umiejętność podjęcia odpowiednich kroków w przypadku podejrzenia u siebie choroby. Jak trafnie zdiagnozować objawy COVID-19 oraz co robić w przypadku ich wystąpienia?

Obserwacja niepokojących objawów

Żeby móc zareagować w odpowiedni sposób, należy przede wszystkim posiadać umiejętność postawienia trafnej diagnozy. Warto zatem dokładnie zapoznać się z tym, jakie są objawy koronawirusa.

Niestety zakażenie wirusem SARS-CoV-2, często może zostać zinterpretowane błędnie. Łatwo bowiem pomylić je z tradycyjną grypą. U chorego mogą pojawiać się takie dolegliwości, jak:

– gorączka,
– kaszel,
– bóle mięśni,
– uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia.

W razie wątpliwości istnieje możliwość skorzystania z teleporady. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego, na podstawie zdobytych informacji będzie mógł stwierdzić, czy wymagana będzie bezpośrednia wizyta w placówce lub kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Izolacja – fundament bezpieczeństwa

Najważniejszym elementem w przypadku podejrzenia zachorowania, jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Izolacja ogranicza ryzyko kolejnych zachorowań. Osoba z dolegliwościami wskazującymi na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, nie powinna pojawiać się osobiście w przychodni lub na SOR. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalne infolinie, na których konsultanci przekazują szereg najważniejszych informacji na temat zasad postępowania oraz placówkach, które udzielają w tym zakresie wszelkiej pomocy.

Informacje telefoniczne uzyskać można również poprzez kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jeśli konieczna okaże się wizyta w szpitalu, koniecznie należy udać się do placówki z oddziałem zakaźno-obserwacyjnym. Nie należy także korzystać w tym przypadku z transportu publicznego. Dodatkowych informacji poszukiwać można również w sprawdzonych serwisach internetowych, takich jak adamed.expert.

Czy wizyta w szpitalu zawsze jest koniecznością?

Przebieg choroby u każdej z osób może wyglądać inaczej. Jeśli odczuwa się łagodne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, warto pozostać w miejscu zamieszkania. W takiej sytuacji należy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego oraz prowadzić samoobserwacje przez okres 14 dni. W tym czasie pozostali członkowie rodziny powinni unikać bezpośredniego kontaktu, w celu zminimalizowania ryzyka ewentualnego zakażenia.Dotyczy to również korzystania z przedmiotów codziennego użytku. Przez okres kwarantanny należy dokonywać codziennych pomiarów temperatury ciała. W przypadku zaostrzenia objawów należy skorzystać z pomocy placówki medycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here