Jak radzić sobie ze stresem ?

Zarządzanie stresem, czyli jak sobie z nim radzić.

Stres jest naturalną reakcją biologiczną i nieuniknioną częścią naszego życia. Nie ma ludzi, którzy nie doświadczają reakcji stresowych, jednak różne osoby w odmienny sposób reagują na taką samą sytuację. To co dla jednych jest trudne i może stanowić problem, dla innych jest łatwe. Stres pojawia się w sytuacjach, z którymi trudno jest nam sobie poradzić. Jedną z najbardziej typowych cech reakcji stresowej jest szybka mobilizacja energii, która ma nas skłonić od podjęcia działań.

Czy stres może być pozytywny?

Stres może być zarówno pozytywny jak i negatywny. Z tym pozytywnym mamy do czynienia w początkowej fazie sytuacji stresującej, której doświadczamy. Następuje wtedy mobilizacja organizmu, aby wypracować taktykę poradzenia sobie z problemem, który został przed nami postawiony.

W tej fazie, stres działa pozytywnie wywołując wolę walki i pobudzając kreatywność. Stymuluje nas do działania. Organizm jest bardziej wydajny, zatem praca czy zadania wykonywane są szybko i sprawnie. Niemniej jednak, stres jest pozytywny tylko wtedy, kiedy pozostaje pod naszą kontrolą. Organizm nie może być ciągle w stanie napięcia i mobilizacji.

Długo utrzymujący się stres powoduje, że wchodzimy w fazę tzw. wyczerpania. Kończy nam się energia potrzebna do podejmowania działań i organizm nie wytrzymuje napięcia. Taki stan prowadzi do zmęczenia, osłabienia, braku odporności na infekcje, zaburzeń psychicznych a w ekstremalnych sytuacjach nawet do śmierci.

Objawy stresu – po czym poznać, że jest się zestresowanym?

W pierwszej chwili reakcji stresującej, w organizmie zachodzą zmiany fizyczne. Dochodzi do przyspieszenia przepływu krwi w układzie krwionośnym, sercu i mózgu. Rozszerzają się naczynia krwionośne, wrasta ciśnienie krwi, serce bije szybciej, rozszerzają się źrenice i rośnie temperatura ciała.

Towarzyszy nam uczucie napięcia, czasami nawet w formie przyjemnego podniecenia. To wszystko jest potrzebne, aby organizm był szybszy, miał lepszą wydajność, refleks i większą koncentrację.

Objawami stresu przewlekłego będą: kłopoty gastryczne, niestrawność, biegunki, częstsza zapadalność na infekcje, zmiany skórne, bóle głowy, dolegliwości sercowo–naczyniowe, duszności, drżenie rąk lub nóg a także nadmierna potliwość.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na objawy psychologiczne takie jak, napady paniki i niepokoju, zamartwianie się, trudność w skupieniu i podejmowaniu decyzji, dążenie do rozluźnienia więzi rodzinnych, ucieczka w alkohol, środki uspokajające lub narkotyki.

Jak walczyć ze stresem?

  1. Miej kontakt z naturą. Krótki spacer na świeżym powietrzu reguluje wydzielanie adrenaliny. Dzięki temu większe ilości tlenu i glukozy kierowane są do mózgu, co usprawnia jego funkcjonowanie i wspomaga koncentrację. Kontakt z naturą obniża poziom stresu, reguluje tętno i ciśnienie krwi oraz wywołuje uczucie spokoju. Dodatkowo otaczanie się zielenią powoduje, że mamy lepszy nastrój i większą chęć życia.
  2. Bądź aktywny fizycznie. Jest to szczególnie ważne w życiu osób, które prowadzą intensywny, nieregularny tryb życia i poddane są wielu sytuacjom stresującym. Aktywność ruchowa to najprostsza forma odprężenia i relaksacji, potrzebna nie tylko naszym mięśniom ale i umysłowi. Sprzyja wydzielaniu się endorfin, które powodują odczuwanie błogostanu oraz serotoniny, która odpowiada za poczucie zadowolenia. Szczególnie polecane formy aktywności ruchowej to: gimnastyka, aerobik, joga lub tai-chi oraz walki wschodu. Ważne aby aktywność, była dobrana odpowiednio do chęci, możliwości, zamiłowań i wieku.
  3. Zwróć uwagę na swój oddech i upewnij się, że oddychasz prawidłowo. Sprawdź czy oddech jest równomierny? Czy ciężko wzdychasz? Czy nie wstrzymujesz oddechu? Praca z oddechem jest jedną z technik relaksacyjnych. Powinien on być spokojny, powietrze wdychane przez nos, wydech dłuższy niż wdech. Oddychać należy przeponą, aby zaczerpnąć więcej powietrza, dostarczyć krwi więcej tlenu i zmniejszyć napięcie mięśni.
  4. Medytuj i ćwicz relaksację. Medytacja to najlepszy i najszybszy sposób na uwolnienie się od codziennego napięcia psychicznego oraz uzyskanie stanu pełnego rozluźnienia. Podstawowe techniki relaksacyjne, to relaksacja progresywna Jacobsona i sofrologia. Nie ma wątpliwości, że relaksacja oraz medytacja skutecznie obniżają poziom stresu, a przy tym nie są dla organizmu szkodliwe, w przeciwieństwie do np. farmakologicznych środków uspokajających.
  5. Odżywiaj się zdrowo i regularnie. Pij herbatę zieloną, napary ziołowe z melisy, bergamotki czy rumianu. Jedz dużo warzyw i owoców, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, a tłuszcze zwierzęce zamieniaj na roślinne, najlepiej z zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Unikaj, alkoholu, kofeiny, produktów pobudzających, tłustego mięsa, cukru i żywności mocno przetworzonej.
  6. Zapoznaj się z aromaterapią. Niektóre zapachy potrafią skutecznie zredukować poziom stresu i rozluźnić organizm. Lawenda, która usuwa lęk, poprawia nastrój i wspomaga zasypianie, będzie świetnym pomysłem na zapach do sypialni na koniec dnia. Bergamotka, uspokaja, relaksuje, poprawia nastrój i działa przeciwlękowo. Drzewo cedrowe, przywraca stan wewnętrznej równowagi i podnosi na duchu, a zapach cytrusów rozwesela.
  7. Staraj się, jak najczęściej, znajdować czas na drobne przyjemności, hobby, spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Nie zamykaj się w domu i wychodź do ludzi.
  8. Uśmiechaj się i śmiej się jak najczęściej. Mózg nie potrafi się stresować kiedy organizm jest uśmiechnięty.

Źródło: http://kombajnykosmetyczne.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here