Z problemami intymnymi, większymi lub mniejszymi, spotkała się zapewne każda kobieta i to nie raz. Różne są ich przyczyny i jeszcze różniejsze sposoby leczenia. Nie warto jednak załamywać rąk: istnieje szereg sposobów nie tylko, jak sobie z nimi skutecznie poradzić, kiedy już wystąpią, ale także – jak im zawczasu zapobiec. Co zrobić, żeby móc nieprzerwanie cieszyć się zdrowiem intymnym?

Upławy – czy są powodem do paniki?

Wydzielina z pochwy jest czymś naturalnym i sama w sobie nie powinna budzić niepokoju, wręcz przeciwnie: jej obecność zapewnia prawidłową wilgotność pochwy, chroni przed jej przesuszeniem i mechanicznymi otarciami czy w końcu informuje o dniach płodnych i niepłodnych. Problem zaczyna się dopiero wówczas, kiedy jest jej więcej niż zwykle i do tego znacząco zmienia swój kolor, konsystencję lub zapach. Jeżeli oprócz upławów, obserwuje się także pieczenie czy świąd, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Nieleczone choroby intymne mogą bowiem prowadzić do bezpłodności, a nawet śmierci. Serowata lub grudkowata wydzielina o słodkawym zapachu i białym kolorze świadczy o zapaleniu pochwy na podłożu grzybiczym. Zakażenie rzęsistkiem objawia się szarawymi lub zielonkawo-żółtymi, pieniącymi się upławami o bardzo nieprzyjemnym, ostrym zapachu. Po wodnistej, mlecznobiałej wydzielinie o zdecydowanie rybim zapachu poznać można zapalenie bakteryjne. Z kolei symptomami chlamydiozy są śluzowate, ropne, brzydko pachnące upławy.

Przyczyny infekcji intymnych

Wszystkie, chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby namnażają się podczas antybiotykoterapii (zwłaszcza długotrwałej), w stanach obniżonej odporności, a nawet podczas stosowania zwykłych tamponów. Ponadto lubią środowisko, w którym brakuje odpowiedniego pH oraz występuje niedobór pałeczek kwasu mlekowego. Produkujące go bakterie Lactobacillus wydzielają także działające antybakteryjnie i antygrzybiczo metabolity. W przypadku ich niedoborów patogeny mogą swobodnie wzrastać i namnażać się, powodując infekcje intymne. Jak im zapobiec?

Jak skutecznie zmniejszyć ryzyko infekcji

Jak wiadomo nie od dzisiaj, profilaktyka to podstawa. Czy istnieją sposoby w 100% chroniące przed zachorowaniem? Nie. Można jednak zminimalizować ryzyko. Kobiety aktywne seksualnie powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie: prezerwatywa to podstawa! Kondomy chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Ponadto, podczas korzystania z publicznych toalet, nie powinno się siadać na bezpośrednio na desce sedesowej. W przypadku braku odpowiednich, jednorazowych nakładek, należy obłożyć deskę papierem toaletowym. Nie powinno się także korzystać z cudzego ręcznika. Kolejnym, skutecznym sposobem na uniknięcie infekcji intymnych jest zadbanie o jej naturalną ochronę: równowagę mikrobiologiczną. Można ją zachować, stosując preparaty myjące, niezawierające silikonów, pochodnych ropy, parabenów ani SLS. Poleca się natomiast płyny i żele do higieny intymnej, wzbogacone o wspomniane już pożytecznie bakterie Lactobacillus. W przypadku uporczywych, nawracających infekcji pochwy, zalecane jest długotrwałe stosowanie probiotyków ginekologicznych. Warto także zamienić stringi oraz bieliznę, wykonaną ze sztucznych materiałów – na bawełnianą. Do podstaw higieny intymnej powinno także należeć przynajmniej jedno lub dwukrotne podmywanie się i wycieranie ręcznikiem specjalnie do tego przeznaczonym, unikanie wypłukującej pożyteczne bakterie irygacji oraz rezygnacja z myjek i gąbek. Pomocne może się okazać także zachowanie odpowiedniej diety: spożywanie świeżej, nieprzetworzonej żywności, przyjmowanie probiotyków nie tylko po antybiotykoterapii, ale również w jej trakcie oraz unikanie słodyczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here