Jak każde urządzenie w mieszkaniu klimatyzacja również wymaga regularnego oczyszczania i respektowania terminów okresowych przeglądów. W sezonie letnim codziennie oddychamy powietrzem przechodzącym przez klimatyzator, dlatego w sposób szczególny powinniśmy dbać o jego czystość i jego stan techniczny. W innym przypadku możemy nabawić się różnych problemów zdrowotnych.

W wyniku osadzania się zanieczyszczeń na filtrach klimatyzatora z czasem mogą zacząć pojawiać się zanieczyszczenia, które przedostają się na powierzchnię parownika i sprzyjają rozwojowi bakterii (np. legionella), oraz innych drobnoustrojów mni. różnego rodzaju grzybów. Zatem niewyczyszczone filtry mogą stać się przyczyną różnych chorób. Dlatego właśnie należy regularnie dbać o czyszczenie klimatyzacji i dokonywać wymaganych przeglądów, co zapobiegnie również utracie gwarancji urządzenia.

Regularne przeglądy klimatyzacji dotyczy klimatyzatora kanałowego

Jedną z najważniejszych czynności jest przeprowadzanie regularnych kontroli stanu urządzenia tj. czystość wnętrza instalacji oraz czyszczenie wszystkich elementów. Takimi przeglądami zajmują się specjalistyczne firmy, które oceniają stan urządzenia, przeprowadzają inspekcję kanałów, oraz oczyszczają dokładnie cały układ klimatyzacji. Czyszczenie klimatyzacji ma niebanalny wpływ na jakość jej działania.

Samodzielne czyszczenie klimatyzatora

Oprócz regularnych przegląd należy również we własnym zakresie zadbać o czystość klimatyzatora. Obudowę jednostki wewnętrznej klimatyzatora należy czyścić przynajmniej raz na trzy miesiące. Sprzęt czyścimy miękką, suchą ściereczką, a przy mocniejszych zabrudzeniach możemy użyć bezbarwnego płynu do mycia szyb (kolorowy płyn do szyb może zabarwić białą obudowę). Do mycia klimatyzatora nie możemy używać jednak silnych i żrących środków. Raz na dwa tygodnie powinno się oczyścić filtry powietrza przy użyciu ciepłej wody. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia użyć można ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, a same filtry przed ponownym zamontowaniem w klimatyzatorze powinny być suche.

W instrukcji określono, co jaki czas należy czyścić filtry. Niektóre z urządzeń posiadają sygnalizację zabrudzenia filtra, tak więc na wyświetlaczu pojawi się komunikat o konieczności oczyszczenia.

Należy jednak pamiętać, że samo czyszczenie filtrów nie jest wystarczające aby pokonać problem rozwoju drobnoustrojów w parowniku. Właśnie dlatego dwa razy do roku (przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz zimowego) powinno się zamówić specjalistyczny serwis, stosujący odpowiednie preparaty które nie tylko czyszczą parownik, ale również zabijają wszelkie drobnoustroje, zarodniki grzybów, oraz zabezpieczają sprzęt przed dalszym ich rozwojem.

Kontrola skraplacza i parownika

Szczególnie ważne jest utrzymanie w czystości dwóch elementów – skraplacza i parownika. Skraplacz znajduje się na zewnątrz, a więc ma kontakt z większą ilością zanieczyszczeń. Skutkiem nagromadzenia się dużej ilości zanieczyszczeń na chłodnicy skraplacza może być spadek wydajności, głośniejsza praca lub nawet poważna awaria klimatyzatora. Z kolei jednostka wewnętrzna (parownik) jest wyposażony w filtry na których osiadają zanieczyszczenia z powietrza przepływającego przez klimatyzator. Filtry te użytkownik może czyścić samodzielnie, z kolei czyszczenie skraplacza lepiej pozostawić specjalistycznej firmie, gdyż dostęp do skraplacza jest z reguły utrudniony.

Zaniedbanie sany urządzeń klimatyzacyjnych może skutkować różnymi chorobami – np. astma, przeziębienie, migreny, kaszel, katar, duszności, a także negatywnie wpływać na samopoczucie. Co gorsza często pojawiają się nowe, niezdiagnozowane schorzenia. Jeżeli układ klimatyzacyjny regularnie jest czyszczony, ryzyko zachorowań staje się minimalne. Ponadto dbałość o stan techniczny wydłuża żywotność urządzenia i pozwala na zachowanie jego wydajności.

Źródło: No Problem – Klimatyzacja Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here