Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

0
700

Fizjoterapia to integralną część medycyny, która mówi, jak za pomocą naturalnych bodźców, polepszyć stan zdrowia fizycznego. Za bodźce te uważa się m.in. ruch oraz szereg czynników mechanicznych, termicznych, kinetyczny, a także tych, które pobudza się światłem lub prądem. To jednak nie wszystko. Zdaniem Światowej Konfederacji Fizjoterapii, termin ten oznacza świadczenie usług, które mają na celu rozwijanie, utrzymanie oraz pracę nad przywracaniem zdolności ruchowych. Nic więc dziwnego, że w jej zakresie leży również rehabilitacja. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dziedzinie?

Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja – co to?

Fizjoterapia nie polega jedynie na polepszeniu stanu zachowania lub przywracania zdolności ruchowych. To również dyscyplina zgłębiająca zagadnienia związane z likwidacją skutków oraz łagodzeniem następstw chorób. Nic dziwnego więc, że fizjoterapia jest postrzegana w jako leczenie bólu. W związku z dość unikatowym polem działania, czerpie ona inspiracje głównie z nauk medycznych, behawioralnych oraz psychologiczno-pedagogicznych. W formie rehabilitacji ma równie wpływ na kształtowanie się sektora zdrowia publicznego. Fizjoterapeuta Wrocław bardzo często również sięga po najnowsze metody lecznicze, w tym m.in. masaż leczniczy oraz kinesiology taping – oklejanie plastrami wrażliwych miejsc.

Gabinet fizjoterapii – kto może go otworzyć?

W świetle obowiązującego w Polsce prawa oraz wytycznych narzuconych przez Światową Konfederację Fizjoterapii, tylko osoba ku temu przeszkolona, posiadająca wszelką niezbędną wiedzę, może świadczyć tego rodzaju usługi. Osoba ta nie tylko musi potrafić poprawnie zdiagnozować schorzenia pacjenta, ale także dobrać metodę leczenia oraz przeprowadzić ponowną ewaluację stanu zdrowia osoby chorej.

Zgodnie z Art. 18d ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku, fizjoterapeuta ma za zadanie udzielaniu świadczeń zdrowotnych, przez co musi posiadać wszystkie te kwalifikacje. Można je zdobyć jedynie w trakcie studiów oraz przeprowadzanej w jej ramach praktyki. Studia fizjoterapeutyczne wymagają od swoich kandydatów wiedzy podstawowej, która z czasem zaczyna ewoluować. Wraz z każdym kolejnym rokiem kandydaci na fizjoterapeutów zgłębiają tajniki wykonywania zabiegów oraz kinezyterapii. Ponadto uczą się również o tym, czym jest terapia manualna i masaż. Jak to więc wygląda w praktyce? Fizjoterapeuta Wrocław – gdzie szukać?

Czym na co dzień zajmuje się fizjoterapeuta?

Zawód ten, podobnie jak w przypadku lekarza, polega na ratowaniu ludzi oraz ich stanu zdrowia. Z tą niewielka różnicą, że fizjoterapeuta zajmuje się zazwyczaj rozpoznawaniem dysfunkcji układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Osoby, które najczęściej zwracają się do niego z prośbą o pomoc, robią to ponieważ:

  • odczuwają przewlekły ból kręgosłupaból plecówból stawów, itp.,
  • przechodzili przez trudne złamania lub mieli uraz rdzenia kręgowego,
  • cierpią na osteoporozę lub choroby stawów,
  • chorują na choroby przewlekłe – np. astma,
  • przeszli przez udar mózgu.

Rehabilitacja – dlaczego jest taka ważna?

Dawniej aby dostać się na wizytę do fizjoterapeuty, trzeba było posiadać skierowanie od np. ortopedy, neurologa lub reumatologa. Na chwilę obecną jednak na taką wizytę może umówić się każdy. Jest to niezwykle ważne – zwłaszcza ze względu na to, by monitorować stan rozwoju kości u swoich dzieci. Nauka ta korzystnie również działa w przypadku leczenia obrzęków u sportowców. Fizjoterapia ewoluuje coraz bardziej w związku z czym podlega kolejnym specjalizacjom. Zyskuje miano nauki pomocniczej medycyny. Nic dziwnego więc, że z roku na rok powstają gabinety specjalizujące się np. w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, a nawet i takie, których głównym obszarem badań jest zgłębianie wiedzy o bólu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here