Co to jest Demodex?

0
1295

Demodex to pasożytniczy roztocz o wielkości zaledwie kilku milimetrów, bytujący na skórze człowieka i wywołujący chorobę, która nazywa się nużycą. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza demo, czyli łój oraz dex- ruchliwe robaki. Jak wskazuje ten opis demodex, nazywany też nużeniem żywi się łojem, lipidami oraz martwą warstwą naskórka człowieka. Jego inwazja potrafi przyczynić się do wielu nieprzyjemnych objawów skórnych. Co warto o nim wiedzieć?

Demodex – czym jest?

Nużeniec ludzki jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Według luźnych statystyk zrażonych nim jest 9 na 10 osób po 70 roku życia. Zazwyczaj nie jest przyczyną poważnych problemów, może jednak dawać uciążliwe objawy u osób, które zmagają się z niską odpornością, cerą łojotokową, zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz u alergików. Demodex może sprzyjać zmianom skórny, ale wiązać się z problemami okulistycznymi. Do najczęściej występujących objawów, świadczących o zakażeniu należy zapalenie brzegów powiek, świąd, zaczerwienie twarzy, krostki i grudki.

Jak można zarazić się nużeńcem? Głównie przed kontakt z osobą chorą – zarówno bezpośredni, jak i pośrednik. Aby ustrzec się przed choroba nie należy pożyczać przedmiotów do codziennej pielęgnacji lub kosmetyków. Pasożytem zarazić się można także w zakładach fryzjerskich oraz kosmetycznych. Jego obecność stwierdza się w kurczu, co sprawia, że bardzo trudno ustrzec się przed jego ekspansją. Częstotliwość jego występowania uzależniona jest od wieku – demodex niemal nie stwierdza się u dzieci, natomiast występuje nawet u 90% osób starszych.

Leczenie i diagnoza demodex

Zdiagnozowanie nużeńca jest dosyć proste – warto w tym celu posłużyć się mikroskopem. Są to pasożyty osiągające wielkość 0,4 mm, co sprawia, że są łatwo widoczne przy użyciu specjalnego sprzętu. Aby ostatecznie potwierdzić zakażenie do badań pobiera się próbki z miejsc skóry, w których prawdopodobnie bytuje pasożyt. Podejrzewając demodex rzęs należy poddać badaniu rzęsy wraz z cebulkami, wyrwane z górnej i dolnej powieki.

Leczenie demodez jest czasochłonne oraz trudne. Zazwyczaj stosuje się miejscowe preparaty z iwermektyną – lekiem przeciwpasożytniczym oraz maści rtęciowe i olejek herbaciany. Niekiedy konieczne jest zażywanie antybiotyków także doustnie. Dlaczego tak trudno jest zwalczyć nużeńca? Między innymi dlatego, że cykl jego życia zamyka się w okresie do 25 dni, po którym samica składa około 24 jaj. Są aktywne głównie w nocy i potrafią przemieszczać się nawet do 16 centymetrów w ciągu jednej doby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here