Zapalenie zatok jest popularną dolegliwością dotykającą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wywoływana jest ona przez infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Do najpopularniejszych jej objawów zalicza się ostry albo przewlekły ból głowy.

Ból głowy a zapalenie zatok

Zapalenie zatok wywołuje obrzęk śluzowy i zablokowanie kanałów odpowiedzialnych za łączenie ze sobą zatok i jamy nosowej. W konsekwencji, dochodzi do upośledzenia odpływu wydzieliny i braku cyrkulacji powietrza, które zaczyna gromadzić się w zatokach. Nie mogąc się wydostać, zaczyna naciskać na ściany zatok. Jako że są one silnie unerwione i unaczynione, osoba chora zaczyna odczuwać ból w różnych częściach twarzy. Jego umiejscowienie uzależnione jest od tego, która zatoka została zajęta. Gdy szczękowa – odczuwalny jest ból szczęki i górnych zębów, czołowa – nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się w tej okolicy, kiedy klinowa – ból odczuwalny jest na szczycie głowy, sitowa – pacjent czuje ból w rejonie nasady nosa.

Ból nasila się w godzinach popołudniowych i jest wyjątkowo intensywny przy pochylaniu ciała. W przewlekłym zapaleniu zatok (trwającym od co najmniej 3 miesięcy) pojawia się regularnie podczas wykonania niewielkich ruchów takich, jak obracanie głowy.

Do popularnych objawów opisywanej dolegliwości zalicza się także uczucie drapania w gardle, nieżyt nosa i podwyższoną temperaturę.

Wiele osób myli ból głowy charakterystyczny dla zapalenia zatok z tymi, które towarzyszą innym zaburzeniom. Przykładowo, ból migrenowy jest ostry, pulsujący i trwa od kilku do kilkunastu godzin. Gdy borykamy się ze schorzeniami kręgosłupa odczuwać możemy ból tyłu czaszki oraz szyi (towarzyszą mu zawroty głowy, nudności i kołatanie serca), a jeśli mamy nadciśnienie – może boleć nas część potyliczna. Osoby przewlekle narażone na stres nierzadko skarżą się natomiast na uporczywy ból od czoła, przez skroń po tył głowy. Ból głowy spowodowany może być także bardzo poważnymi schorzeniami, jak guz czy tętniak naczyń mózgu. Gdy utrzymuje się on przez długi czas, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Więcej informacji dotyczących zapalenia zatok znajdziesz na: http://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/nawracajace-przewlekle-zapalenie-zatok-przynosowych-przyczyny-objawy-leczenie.html

Diagnostyka zapalenia zatok

Pierwszy etap diagnostyki zapalenia zatok powinien stanowić wywiad w kierunku ewentualnej infekcji i badanie fizykalne. Następnie, laryngolog wykonuje rynoskopię przednią, która polega na badaniu zatok przy pomocy specjalnego wziernika, co może ujawnić obecność ropnej wydzieliny oraz rozlany obrzęk śluzówki nosa. Konieczne może być także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a w uzasadnionych przypadkach, tomografii komputerowej obrazującej patologiczny proces zachodzący w zatokach.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Walkę z zapaleniem zatok rozpoczyna się od ustalenia przyczyn schorzenia. Gdy są to infekcje bakteryjne, w większości przypadków lekarz zaleca stosowny antybiotyk. Często jest to amoksyclina lub kotrimoksazol. Taki preparat przyjmuje się zwykle od 10 do 14 dni.

Jak oczyścić zatoki? Warto w tym celu sięgnąć po sól fizjologiczną oraz ciepłe aerozole, które skutecznie nawilżają błonę śluzową, umożliwiając pozbycie się zaschniętej wydzieliny. Pomocne okazać mogą się również leki miejscowo redukujące przekrwienie błony śluzowej przez pobudzanie receptorów alfa-adrenergicznych – zmniejszają one obrzęk oraz niedrożność nosa. Zalicza się do nich między innymi oksymetazolinę oraz fenylefrynę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here