Bataty (Ipomoea batatas) to odmiana słodkich ziemniaków o dużej wartości odżywczej oraz niepowtarzalnych walorach kulinarnych. Obecność beta-karotenu, witamin z grupy B i średni indeks glikemiczny sprawiają, iż bataty są świetną opcją dla tradycyjnych ziemniaków. Jakie wartości lecznicze mają bataty oraz kiedy je najlepiej przyrządzać? Bataty (znane też jako wilce ziemniaczane) należą do najstarszych warzyw znanych człowiekowi. Badacze uważają, iż wynikają z Ameryki Centralnej oraz Południowej, gdzie na ścianach jednej z prehistorycznych jaskiń dostrzeżono rysunki roślin przypominających te byliny. Obszar powstawania batatów poszerzył się w okresach wielkich odkryć geograficznych oraz pierwszych podróży Krzysztofa Kolumba. Wówczas to słodkie ziemniaki dotarły do Europy, skąd transportowano je do hiszpańskich oraz portugalskich kolonii. Tym jednym, uprawa batatów rozprzestrzeniła się na część kontynentów. Obecnie największymi producentami batatów są Chiny, Afryka oraz Ameryka Południowa.

Wartość odżywcza batatów

Batat długości dłoni (ważący blisko 200 g) zawiera blisko 170-180 kcal. Na kalorie składają się zwłaszcza węglowodany złożone (skrobia) w sumy blisko 40 g oraz białka, których jest trochę ponad 3 g. Słodkie ziemniaki właściwie nie mają tłuszczu, za to obfitują w błonnik. Indeks glikemiczny uzależniony jest od ich sposobu obróbki: gotowane bataty mają średni indeks glikemiczny (IG = 46), pieczone – wysoki (IG > 80). To, co bardzo odróżnia bataty od innych bylin, to ujęty w nich beta-karoten (prowitamina A), który jest ponad 200 proc. RDA (zalecanego dziennego spożycia) w porcji. W słodkich ziemniakach odnajdziemy także duże liczby manganu (50 proc. RDA), miedzi (36 proc. RDA), kwasu pantotenowego (witaminy B5) oraz witaminy C. Należy natomiast pamiętać, iż kwas askorbinowy pod wpływem dużej temperatury ulega rozpadowi, przez co jego zawartość w przyrządzonym batacie jest znikoma. W słodkich ziemniakach odnajdziemy również mangan, potas oraz fosfor. Jak związki te działają na zdrowie? Poznajcie najistotniejsze wartości batatów.

Bataty jako dobry dodatek do tradycyjnych potraw oraz słodkich wypieków

Słodkie ziemniaki mają w kuchni ogromne wykorzystanie. Potrafią zostać ugotowane czy upieczone, tak jak tradycyjne ziemniaki. Także można z nich wykonać placuszki ziemniaczane z twarożkiem, frytki z dodatkiem rozmarynu, delikatne purree z sosem grzybowym, curry. Bataty są także wyśmienity składnik kremowych zup oraz sałatek. Największą natomiast wartość smakową przynoszą słodkim potrawom. Ze powodu na lekko dyniowy posmak, bataty z powodzeniem można dołączać do wypieków oraz przecierów. Rewelacyjnie składają się z bananami, syropem klonowym, cynamonem oraz orzechami.

Najzdrowszy sposób przyrządzania batatów

W wypadku ekologicznych batatów, można spożywać całe bulwy – miąższ oraz skórkę. Te z tradycyjnych upraw wymagają obrania przed czy po ugotowaniu (bulwy są czasami barwione czy woskowane). Bo w efekcie oddziaływania powietrza, miąższ słodkich ziemniaków zmienia swój odcień, bataty poleca się gotować już po obraniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here